Сторінки

середа, 27 вересня 2023 р.

Василь Олександрович Сухомлинський

 



  Василь Олександрович Сухомлинський – великий педагог, мудрий учитель. У його палкому серці жила велика доброта та любов до всього світу. Він не лише навчав, а й прищеплював кожній дитині найкращі людські якості, виховував доброту, чуйність, людяність, патріотизм, любов до батьків, до людей і до рідної землі.

 

 Він був середнього зросту, худорлявий, каштанове волосся відкривало високе чоло. Але головними на його обличчі були очі – карі, променисті, то лагідні, замріяні, то вимогливі, запитальні, а то й усміхнені, жартівливі.

 

    Народився Сухомлинський 28 вересня 1918 у Василівці в бідній селянській сім’ї, де було четверо дітей, і всі стали вчителями. Василь ріс жвавим і допитливим. Змалку любив малювати. Але зошити, фарби і пензлі можна було придбати тільки за лікарські рослини. Та бажання малювати було таке сильне, що хлопець цілими днями пропадав у лісі. За склянку насіння акації одержував два зошити. Одного разу Василь із товаришами пішки пройшли 45 кілометрів, аби купити фарби.

 

     Усе своє життя з 17 років Василь Олександрович працював у школі вчителем, а потім і директором. Учитель за покликанням душі, він учив школярів грамоти, математики, історії, літератури. Але найбільш за все він хотів навчити дітей думати, відчувати, радіти й сумувати не лише своїми власними радощами й печалями, а й татовими і маминими, дідусевими 1 бабусиними, братовими й товаришевими, зайчика і синички, верби і тополі, місяця й вітру, всієї нашої землі.


          Про нього розповідають багато незвичайних випадків. Одного разу, за два тижні до початку навчального року, він захотів познайомитися зі своїм 6 класом. Пройшовся по домівках, але нікого не застав. Матері знизували плечима, мовляв, хто його знає, де носяться їхні чада. Можливо, біля річки за селом? Василь Сухомлинський пішов туди – так і є. Ватага хлопців бавилася “у війну”. Молодий вчитель одразу приєднався до них. А коли уже всі втомилися, почалося спілкування. 

 

      Педагог володів кількома іноземними мовами. Щодня він вставав о четвертій ранку і писав власні твори до восьмої. Ним написано більше 1500 казок, оповідань, притч, замальовок з життя дітей. Василь Олександрович розповідав дітям, їхнім батькам, вчителям казки та оповідання, в яких розкрив широкий, різноманітний, різнобарвний світ, що оточує кожну дитину, охоплює все наше життя.



Василь Сухомлинський "Казка про щастя"